Zachęcamy do korzystania z naszego sportowego basenu (o wymiarach: długości 25 m i szerokości 12,5 m -6 torów) i uprawiania rekreacyjnie i wyczynowo sportu pływackiego, które niesie za sobą ogromne korzyści zdrowotne poprzez wzmacnianie całego układu mięśniowego (bez obciążania biernego aparatu ruchu - kości i stawów), zwiększanie wydolności oddechowej, poprawę funkcjonowania układu sercowo- naczyniowego, a także, szczególnie u dzieci, rozwijanie uzdolnień ruchowych, kształtowanie podstawowych cech motorycznych tj. siła, wytrzymałość, szybkość i koordynacja ruchowa..., a przede wszystkim przynosi relaks, wypoczynek i przyjemność, wpływając pozytywnie na sferę psychiczną! Temperatura wody: 28 st.C.
A po pływaniu można poddać się masażom podwodnym (aquajety, bicze wodne), powietrznym (gejzer) oraz powietrzno-wodnym (grzybek i bryza wodna) w dwustopniowym basenie rekreacyjnym o głębokościach 0,9m i 1,3m w temperaturze 31 - 33 st. C i jacuzzi z hydromasażem o temperaturze 37 st. C. Dla miłośników długich ślizgów mamy super zjeżdżalnie, jedną z najdłuższych (80 metrów o różnicy poziomów 9 m).
Woda posiada gęstość 770 razy większą niż powietrze oraz tak dużą wyporność, że ciało pływaka waży w niej od 1-3 kg. Ruch ciała człowieka w tym środowisku ma charakter oporowy. Właściwości te wykorzystywane są w rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Nad bezpieczeństwem czuwają piękne ratowniczki i baaardzo przystojni ratownicy :) - młody i wykwalifikowany zespół!
W ICSiR w Józefowie zastosowane zostały lampy multifalowe UV Inline 200 wmontowane w przewód tłoczny wody obiegowej przed układem wymienników basenowych. Jest to metoda dezynfekcji, która nie wprowadza żadnych środków chemicznych, nie zmienia smaku i zapachu wody, nie istnieje również możliwość przedawkowania środka dezynfekcyjnego, nie zmienione pozostają parametry fizykochemiczne.
Metoda została oparta na reakcji fotochemicznej wynalezionej przez naukowców na początku XX wieku, wykorzystywane jest widmo UV o długości fali 240-280 nm, które produkowane jest przez lampę łukową o budowie zbliżonej do świetlówki, która wypełniona jest obojętnym gazem wykorzystywanym do wzbudzenia rtęci zawartej wewnątrz żarnika potrzebnej do wywoływania niskociśnieniowych wyładowań jarzeniowych. W miarę wzrostu napięcia prądu oraz wzrostu ciśnienia zostaje wytwarzane widmo UV.
Stosując promieniowanie ultrafioletowe jako główny dezynfekant w technologii basenowej osiągamy cały szereg korzyści:
* Fragment wykładu w Gdańskiej Fundacji Wody - prowadzony przez Piotra Gąszcza